+48 85 652 45 46 | +48 604 770 940
  info@home.nieruchomosci.pl

Aktualności

Działka rekreakcyjna - co można na niej wybudować bez pozwoleń

21e3e268f3f56c3de9ff41df32cc94cfObecnie bardzo modne stało się, szczególnie wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych większych miast posiadanie działki rekreacyjnej, zwłaszcza nad jeziorkiem, stawem. Kupując taką działkę należy pamiętać, iż taka działka podlega również przepisom wg prawa budowlanego. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania. Może tak się zdarzyć, że nasza działka leży w rejonie, gdzie istnieje możliwość postawienia nawet pełnoprawnego budynku mieszkalnego. W innych przypadku jeżeli zależy nam na postawieniu takiego budynku należałoby się zwrócić do miejscowego urzędu gminy/miasta o wydanie warunków zabudowy na naszej działce. Jeżeli zaś nie chcemy chodzić po urzędach, załatwiać pozwolenia na budowę, chcemy po prostu raz na jakiś czas przyjechać, odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem możemy też postawić niewielki budynek rekreacyjny. Według obecnych przepisów prawa budynek taki nie może mieć więcej niż 35 m kw. powierzchni zabudowy. Nie wlicza się w to wystające schody. Dodatkowo możemy też mieć poddasze, a także piwnicę. Ważne, żeby nie przekryć ww. 35 m kw. Musimy jednak pamiętać, iż na działce do 500 m kw możemy wybudować jeden taki budynek. Chcą wybudować dodatkowo altankę lub wiatę na działce, gdzie już stoi budynek mieszkalny należy pamiętać, iz na każde 1000 kw. możemy wybudować bez pozwoleń budowlanych tylko dwa takiego budynki, z zastrzeżeniem, iż wiata nie może przekroczyć 50 m kw. 

Dużym ułatwieniem jest fakt, iż w przepisach nie jest sprecyzowane na jakim fundamencie może być wybudowany budynek mieszkalny. Oznacza to, iż możemy go trwale połączyć z podłożem za pomocą np płyty fundamentowej, zwykły fundament, ale też kostka brukowa lub betonowe bloczki. 

Budowę takiego domku musimy zgłosić przynajmniej 30 dni przed planowaną budową do Starostwa Powiatowego Lub Urzędu Miejskiego. Starostwa, burmistrz lub prezydent maa prawo do zgłoszenia sprzeciwu, jeżeli tego nie zrobią, jest udzielana tzw. milcząca zgoda i po zachowaniu tego terminu można rozpocząć budowę.

Nasze Biuro Nieruchomości posiada dużo działek rekreacyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach.

Szczególnie mozna zwrócić uwagę na:

malownicza działka nad jeziorem w Gminie Gołdap

http://www.home.nieruchomosci.pl/szukaj/item/23-duza-laka-nad-jeziorem.html

 

bardzo ładna działka nad jeziorem z malowniczym widokiem w gminie Wiżajny

http://www.home.nieruchomosci.pl/szukaj/item/35-atrakcyjna-dzialka-przylegajaca-do-jeziora-bolcie.html

 

działka nad rzeką w gminie Supraśl

http://www.home.nieruchomosci.pl/szukaj/item/45-dzialka-nad-rzeka.html

Kogo nie dotyczą nowe ograniczenia w sprzedaży nieruchomości rolnych

Ustawa wprowadza dwa kluczowe pojęcia: „nieruchomości rolnej” oraz „gospodarstwa rolnego”. Ustawodawca operując tym pierwszym ma na myśli każdą nieruchomość, która nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Niezależenie od położenia, zarówno na wsi jak i w mieście, tego rodzaju działki będą podlegały kontroli obrotu. Również te, których powierzchnia jest mniejsza od 1 ha. Prawo pierwokupu takich nieruchomości zyskają dzierżawcy oraz „rolnik-sąsiad”. W przypadku obrotu działkami powyższej 1 ha prawo pierwokupu przysługiwać będzie również Agencji Nieruchomości Rolnych. Z kolei „gospodarstwo rolne” to obszar nie mniejszy niż 1 ha użytków rolnych. W przypadku zamiaru zbycia gruntu rolnego wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego będzie wymagana zgoda dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych.

Czytaj więcej...

Rząd chce przywiązać chłopów do ziemi

Przeciwnicy projektu ustawy podkreślają że pomysły zawarte w projekcie łamią nie tylko prawo międzynarodowe a także polskie w tym  konstytucyjne. Historycznie nawiązują zaś one zarówno do wczesnego średniowiecza jak i do czasów Związku  Radzieckiego.

Czytaj więcej...

Odwrócony kredyt hipoteczny - jak to działa?

Został przyjęty projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Mechanizm działania tego instrumentu finansowego pozwala bankom udostępniać środki finansowe, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy. Warunkiem skorzystania z takiej formy finansowania jest ustanowione przez właściciela i zabezpieczenie na nieruchomości.

Czytaj więcej...

Kontakt z nami

home.nieruchomosci.pl

ul.Bielska 3
15-852 Białystok

+48 85 652 45 46
+48 604 770 940

info@home.nieruchomosci.pl

2014 © Wszystkie prawa zastrzeżone online.nieruchomosci.pl | Realizacja: itcreate