+48 85 652 45 46 | +48 604 770 940
  info@home.nieruchomosci.pl

Aktualności

Bardzo często w ogłoszeniach pojawiają się do sprzedaży działki "zalesione". Osoba szukająca miejsca na wybudowanie domu lub innej nieruchomości z reguły omija taką ofertę, jako jej nie odpowiadającą. Panuje opinia, iż pozbycie się drzew z takiej działki jest niemożliwe lub w najlepszym wypadku bardzo czasochłonne. Jest bo bardzo mylna opinia. Pomówmy o działce położonej na terenach podmiejskich. Jeżeli znajdują się na niej drzewa, to na pewno nie takie które objęte są ustawą o lasach (ustawa z dnia 28 września 1991 r. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435). Zazwyczaj są to byłe działki rolne lub nieużytki, a drzewa to samosiejki - zazwyczaj słabo ukorzenione, o niewielkich średnicach. Leśniczy na taką działkę nie zagląda, ponieważ opieka nad nią nie jest w jego gestii. Działki takie są bardzo tanie, ponieważ właściciel nie osiągnie zbyt dużych zysków ze sprzedaży drzewa oraz z powodu które na początku opisaliśmy (małe zainteresowanie takimi działkami). 

Co więc zrobić aby pozbyć się legalnie drzew z działki? Po pierwsze sprawdźmy od kiedy działka nie jest użytkowana. Jeżeli krócej niż 5 lat wtedy mamy prawo wyciąć drzewa. Jeżeli jednak rosną dłużej musimy postarać się o zezwolenie z właściwego Urzędu Gminy. Jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego nasza działka ma być przeznaczona pod tereny zabudowy mieszkaniowej takie zezwolenie uzyskamy bez opłaty. W innym przypadku przewidziane są opłaty, zgodnie ze stosownym rozporządzeniem. Zależą one on wieku drzewa, jego wysokości oraz średnicy. Drzewa mierzone są na wysokości 1,3 m. i płacimy za każdy centymetr powyżej 15 cm w obwodzie (nie dotyczy topoli, w tym przypadku to jest 100 cm)

Ważne: w żadnym wypadku nie możemy wyciąć drzew bez zezwolenia, ponieważ grozą nam za to wysokie kary. Przykładem jest pewna starsza pani z powiatu hajnowskiego w woj. podlaskim, która za wycięcie niewielkiego drzewka na własnej działce miała zapłacić 4000 zł. 

Możemy oczywicie nie wycinać wszytkich drzew. Ostatnio modne jest ich posiadanie w pobliżu własnego domu. Działa to odprężająco, uspokaja nerwy, a także w jakiś sposób zbliża nas do natury. Nie nastawiajmy się raczej na wielkie zbioty grzybów lub jagód, ale każdy wie, że spacer wśród drzew to fajna sprawa :)

Korzystajmy więc, dopóki działki z lasem są jeszcze w miarę tanie i połączmy sobie przyjemne z pożytecznym.

Kontakt z nami

home.nieruchomosci.pl

ul.Bielska 3
15-852 Białystok

+48 85 652 45 46
+48 604 770 940

info@home.nieruchomosci.pl

2014 © Wszystkie prawa zastrzeżone online.nieruchomosci.pl | Realizacja: itcreate