+48 85 652 45 46 | +48 604 770 940
  info@home.nieruchomosci.pl

Aktualności

W dobie powszechnej dbałości o energooszczędność bardzo modne stały się ostatnio rekuperatory. Są to urządzenia, które poprzez swoje działanie odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego z naszego domu. Ogrzewają powietrze dostające się do domu systemami wentylacyjnymi. Na rynku jest wiele rodzajów rekuperatorów, w ich wybraniu najlepiej pomogą fachowcy zajmujący się nimi. My omówimy zalety i wady montowania rekuperatorów w domu.

Największą zaletą rekuperatorów jest przede wszystkim zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku poprzez redukcję utraty ciepła (nawet do 90 %). Innym czynnikiem, który może nas skłonić do zakupu rekuperatora jest oszczędność na budowaniu systemu kominowego do wentylacji mechanicznej domu. Nie musimy również kupować grzejników i drogich pieców, ponieważ bardzo dobrze sprawuje się najbardziej wydajny system ogrzewania podłogowego. Montując rekuperator, możemy również w lecie chłodzić dom, poprzez montaż gruntowego wymiennika ciepła. 

Również ze względów zdrowotnych rekuperatory dobrze sprawdzają się w naszych domach. Ciągła cyrkulacja powietrza  (24 h na dobę), połączona z jego oczyszczaniem poprzez system filtrów, sprawia, iż to czym oddychamy jest czyste i wolne od różnego rodzaju pyłków, kurzu lub alergenów (ważne dla osób z małymi dziećmi). Nie ma również efektu zaparowanych okien i nieprzyjemnych zapachów, ponieważ wilgoć i zapachy są usuwane z domu.  Nie ma także przeciągów w domu, bo nie ma konieczności wietrzenia poprzez otwieranie okien.

Największą wadą rekuperatorów to jego cena. Dobry system wentylacji (rekuperator +  stacja wyciągowa) to koszt prawie 20 tys. zł (dla domu ok. 150 mk., dwukondygnacyjnego). Innym minusem jest powstający hałas szumiącego ciągle wentylatora. W tym wypadku może pomóc miejsce montowania rekuperatora, najlepiej jak najdalej od sypialni, np. na poddaszu. Ostatnią wadą jest także zwiększony koszt zużycia energii elektrycznej.

Reasumując, montaż rekuperatora w domu to dobra inwestycja. Warunek to dobra jakość urządzeń i szczelny system wentylacyjny, a także dbałość o jego prawidłowe działanie w okresie eksploatacji.

 

Kontakt z nami

home.nieruchomosci.pl

ul.Bielska 3
15-852 Białystok

+48 85 652 45 46
+48 604 770 940

info@home.nieruchomosci.pl

2014 © Wszystkie prawa zastrzeżone online.nieruchomosci.pl | Realizacja: itcreate