+48 85 652 45 46 | +48 604 770 940
  info@home.nieruchomosci.pl

Aktualności

Decydując się na kupno mieszkania z przeznaczeniem pod wynajem, należy dokładnie oszacować rzeczywiste koszty takiej inwestycji oraz uwzględnić szereg czynników wpływających na opłacalność tego typu inwestycji.


Największym czynnikiem ryzyka dla takiej inwestycji jest zapewnienie długoterminowego najmu nieruchomości oraz czynniki związane zarówno z zakupem jak i dostosowaniem stopy zwrotu do możliwości rynkowych potencjalnych najemców tak, aby w jak najkrótszym czasie zacząć osiągać dochody z wynajmu.
Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z przeznaczeniem na wynajem należy uwzględnić takie czynniki, jak:

• Lokalizacja mieszkania
• Ilość mieszkań pod wynajem w danej lokalizacji
• Zapewnienie miejsca postojowego dla najemców
• Wybór typu, wielkości oraz standardu wykończenia mieszkania
• Potencjalne możliwości późniejszej odsprzedaży mieszkania
• Rozwój infrastruktury miejskiej w najbliższej okolicy
Determinującym czynnikiem pozostaje cena mieszkania. Wydatek na zakup mieszkania pozwoli wstępnie oszacować zyski z prowadzonej działalności. Należy pamiętać, że wynajmując mieszkanie należy zakładać, że właściciel otrzymuje dochód za 11 miesięcy w roku, ponieważ 1 miesiąc w roku przeznaczony zostaje na znalezienie najemcy. Jest to założenie kluczowe, ponieważ im dłużej mieszkanie pozostaje bez najemcy, tym mniejszy dochód osiąga właściciel. Zatem kluczowym czynnikiem dla inwestycji w mieszkanie jest znalezienie odpowiedniego, odpowiedzialnego i stabilnego ekonomicznie najemcy, który zapewni stały dochód dla właściciela.
Dokonując analizy opłacalności inwestycji nie należy zapominać o kosztach przyszłych remontów i napraw. Im nowszy budynek, tym koszty niższe i bardziej odległe w czasie. Dlatego też należy przed zakupem rozważyć czy mieszkanie kupić od developera czy z rynku wtórnego. Przewaga rynku pierwotnego polega na możliwości uzyskania lepszej ceny przy sprzedaży mieszkania w przyszłości, co bezpośrednio związane jest z bardziej stabilną ceną nowych mieszkań w dłuższym okresie czasu.*

* powyższa analiza ma charakter poglądowy i nie stanowi podstawy do dochodzenia roszczeń związanych z decyzjami podjętymi na jej podstawie.

źródło: www.interia.pl

Kontakt z nami

home.nieruchomosci.pl

ul.Bielska 3
15-852 Białystok

+48 85 652 45 46
+48 604 770 940

info@home.nieruchomosci.pl

2014 © Wszystkie prawa zastrzeżone online.nieruchomosci.pl | Realizacja: itcreate