Szukaj
Księga wieczysta (KW) jest dla nieruchomości tym czym karta pojazdu dla samochodu. Dokumentuje wszelkie informacje o działce, mieszkaniu itp. W Polsce istnieje ok. 20 mln ksiąg wieczystych. Co zawiera i jak z niej skorzystać opisujemy poniżej.
Księga wieczysta składa się z czterech części.
W pierwszej znajduje się szczegółowy opis nieruchomości, rodzaj, lokalizacja a także ewentualnie jaki jest jest udział we własności wspólnej.
Druga część wyszczególnia właściciela nieruchomości lub osobę która ma prawo użytkować. Podawane jest w przypadku osoby fizycznej imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL, a w przypadku osoby prawnej dane szczegółowe firmy.
Trzecia część opisuje ograniczeniach rzeczowych roszczeniach jakimi obciążona jest dana nieruchomość.
Czwarta część obejmuje dane dodatkowe. Mogą tam się znaleźć informacje o prawach najmu, umowach dożywocia itp.
Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe właściwe dla danej nieruchomości. Każdy może obejrzeć dowolną księgę wieczystą, po wypełnieniu odpowiedniego wniosku i uiszczeniu opłaty za jej przeglądanie. Od 10 lat można również przeglądać księgi wieczyste w internecie. Taka forma jest nawet wygodniejsza dla zainteresowanego, ponieważ w formie papierowej nie da się odczytać księgi wieczystej nieruchomości, mając tylko do dyspozycji adres nieruchomości. Wersja elektroniczna to umożliwia. Dlatego też obecnie nowe księgi wieczyste zakładane są tylko w formie elektronicznej, a papierowe są w prawie 95 % przerobione już na wersję elektroniczną.
Numer księgi wieczystej zawiera trzy człony. Pierwszy zawiera kod wydziału w jakim została załozona księga wieczysta, drugi to nr repetorium z sądu rejonowego, trzeci numer to liczba kontrolna, tworzona automatycznie przy zakładaniu księgi wieczystej.