+48 85 652 45 46 | +48 604 770 940
  info@home.nieruchomosci.pl

Aktualności

Księga wieczysta (KW) jest dla nieruchomości tym czym karta pojazdu dla samochodu. Dokumentuje wszelkie informacje o działce, mieszkaniu itp. W Polsce istnieje ok. 20 mln ksiąg wieczystych. Co zawiera i jak z niej skorzystać opisujemy poniżej.

Księga wieczysta składa się z czterech części.

W pierwszej znajduje się szczegółowy opis nieruchomości, rodzaj, lokalizacja a także ewentualnie jaki jest jest udział we własności wspólnej.

Druga część wyszczególnia właściciela nieruchomości  lub osobę która ma prawo użytkować. Podawane jest w przypadku osoby fizycznej imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL, a w przypadku osoby prawnej dane szczegółowe firmy. 

Trzecia część opisuje ograniczeniach rzeczowych roszczeniach jakimi obciążona jest dana nieruchomość.

Czwarta część obejmuje dane dodatkowe. Mogą tam się znaleźć informacje o prawach najmu, umowach dożywocia itp. 

Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe właściwe dla danej nieruchomości. Każdy może obejrzeć dowolną księgę wieczystą, po wypełnieniu odpowiedniego wniosku i uiszczeniu opłaty za jej przeglądanie. Od 10 lat można również przeglądać księgi wieczyste w internecie. Taka forma jest nawet wygodniejsza dla zainteresowanego, ponieważ w formie papierowej nie da się odczytać księgi wieczystej nieruchomości, mając tylko do dyspozycji adres nieruchomości. Wersja elektroniczna to umożliwia. Dlatego też obecnie nowe księgi wieczyste zakładane są tylko w formie elektronicznej, a papierowe są w prawie 95 % przerobione już na wersję elektroniczną.

Numer księgi wieczystej zawiera trzy człony. Pierwszy zawiera kod wydziału w jakim została załozona księga wieczysta, drugi to nr repetorium z sądu rejonowego, trzeci numer to liczba kontrolna, tworzona automatycznie przy zakładaniu księgi wieczystej.

Kontakt z nami

home.nieruchomosci.pl

ul.Bielska 3
15-852 Białystok

+48 85 652 45 46
+48 604 770 940

info@home.nieruchomosci.pl

2014 © Wszystkie prawa zastrzeżone online.nieruchomosci.pl | Realizacja: itcreate